Príroda

BARF strava pre psov, prospešná či nebezpečná?

BARF strava, prospešná či nebezpečná?
Zdroj: barfer.sk

Všade sa dočítate mýty otom, aká je surová strava pre psov nebezpečná a ako sú psy po nej agresívnejší.  

Ale položme si otázku čo je pre psov najprirodzenejšie?  

BARF je skratka z anglických slov Bioloigcally Appropriate Raw Foods – biologicky vhodná surová potrava. Je to čisto prírodná strava zbavená akýchkoľvek konzervačných látok. Aké výživné už sú konzervy ktoré Vám vydržia na poličke niekoľko mesiacov?

Pri surovej strave presne viete, čo svojmu psíkovi dáte do misky. K surovému mäsu je vhodné pridávať ovocie (jablká, hrušky, marhule, čučoriedky, banány) a zeleninu (hlávkový šalát, mrkva, brokolica), aj keď sa Vám to môže zdať čudné pes ich potrebuje rovnako ako mäso, keďže ich prijímal aj v minulosti zo žalúdka ulovených zvierat.

S mierou je tiež vhodné do kŕmnej dávky pridávať oleje (lososový, kokosový). Vhodné je dopĺňať určité druhy vitamínov formou tabliet alebo práškov.

Tesla pridala na svoj web Model Y. Poznáme dátum kedy bude predstavený>>

BARF strava pre psov, prospešná či nebezpečná?

Barf okrem čerstvého mäsa, ako je napríklad hovädzie či ryba obsahuje aj vnútornosti, tuky, kosti a chrupavky. 

Pes vďaka svojmu chrupu nemá problém s požitím takýchto potravín navyše si pri tom pekne čistí zuby. Výhody takéhoto kŕmenia môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Pes je vitálnejší, spokojnejší, vôbec mu nesmrdí z papule má krajšiu srsť a zmiernilo sa aj množstvo exkrementovPsíky sú oveľa šťastnejšie a dožívajú sa vyššieho veku.

Dávajte si však pozor pri výbere surovín, skladovaní a manipulácii s mäsom. Pokiaľ neviete z akého chovu mäso pochádza vždy ho najprv premrazte, až potom podávajte psíkovi.  Nepoužívajte drevené dosky na porcovanie mäsa ani nože s drevenou rukoväťou. Po príprave všetko dôkladne vyčistite.  

Ako jedinú nevýhodu vidím časovú prípravu tejto stravy. Je to podstatne náročnejšie na prípravu a na výber surovín, ktoré dáte svojmu psíkovi do misky.  

Ale pokiaľ svojho chlpáča milujete a chcete mu dopriať to najlepšie nemal by to byť problém.

Zdroj: zvieratka.pravda.sk , barfer.sk

 

Tags