Zdravý životný štýl

Daruj krv, zachrániš ľudský život

Daruj krv, zachrániš ľudský život

Omdlievaš už len pri predstave na ihlu, ktorá ti berie krv? Tak ani nepokračuj v čítaní. Ak ti práve naopak myšlienka na odber nespôsobuje závraty, ale ešte si sa neodhodlal ísť darovať krv, prečítaj si všetko čo si kedy chcel vedieť o darcovstve krvi.

Vedel si, že jediným darovaním krvi sa dajú zachrániť až 3 ľudské životy? Aj keď počet prvodarcov na Slovensku stúpa, stále sú obdobia kedy je krvi nedostatok. A pritom je to tak jednoduchý a rýchly proces.

Kto teda môže darovať krv?

Darovať krv môže každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, ktorý má hmotnosť aspoň 50 kg. Ak ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do 65 rokov, v tomto prípade je však nutný súhlas lekára. Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát do roka, ženy maximálne trikrát do roka. Krv nemôžu darovať ženy počas menštruácie a gravidity. Krv nemôžu darovať ani ľudia, ktorí prekonali vážne infekčné choroby, boli posledný rok operovaní, tetovaní či liečení akupunktúrou.

Môžeš pred darovaním jesť?


Odporúča sa dať si ľahké jedlá. Večer či ráno pred odberom je dovolené jesť sucháre, ovocie, med, cestoviny so zeleninou či varené a pečené zemiaky. Tučným jedlám by sa mal darca v tomto čase vyhnúť. Nemožno jesť syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a údeniny. Darca by sa mal vyhnúť aj fajčeniu a pitiu alkoholických nápojov. Dôležité je, aby darca pred odberom prijímal dostatok tekutín (vodu, ovocné šťavy, minerálku, čaj alebo kávu).

Ako dlho trvá darovanie?

Celý proces odberu krvi, ako aj občerstvenia po ňom trvá maximálne 2 hodiny. Samotný odber krvi zaberie približne 10 minút. Pred odberom krvi sa darca musí zaregistrovať, vyplniť dotazník s otázkami, podrobiť sa vyšetreniu hladiny krvného farbiva alebo vyšetreniu krvného obrazu, teploty, tlaku krvi a vyšetreniu lekárom. Po vyšetrení sa darca presunie do odberového boxu, kde daruje krv za asistencie zdravotného personálu. Pri každom odbere krvi sa odoberie 400 až 450 ml krvi. Po odbere sa odporúča ostať ležať minimálne 10 minút. Ďalších 24 až 48 hodín sa odporúča vyvážená strava, zvýšený počet tekutín a odpočinok.

Kde môžeš darovať krv?

Tu nájdeš zoznam pracovísk Národnej transfúznej služby SR.

V momentálnej situácii sa však na odber krvi musíš vopred objednať na telefónom čísle Národnej transfúznej služby v tvojom príslušnom okrese.

Čo z toho máš?

Minimálne dobrý pocit, že môžeš pomôcť niekomu kto to potrebuje. A ak budeš chodiť pravidelne dostaneš Jánskeho plaketu za počet odberov.

Ak si sa dostal až sem a stále nad darovaním uvažuješ, urob to. Ani nevieš komu tým pomôžeš. A možno raz ak budeš krv potrebovať ty, niekto kto si prečítal tento článok sa rozhodne pre darovanie krvi a zachráni ti tým život.

Zdroj: cervenynos.sk