Zaujímavosti

Globálny nedostatok kondómov hrozí pre pandémiu koronavírusu

testovanie kondómov
zdroj: bangkokpost.com

Pandémia koronavírusu zasiahla takmer všetky odvetvia. Svetu hrozí vážny nedostatok kondómov.

Hrozí globálny nedostatok kondómov

Najväčší svetový producent prezervatívov Karex Berhad z Malajzie musel zastaviť výrobu. Firma už síce dostala podmienenú výnimku, no vyrába len vo veľmi obmedzenom množstve.
Spomínaná firma vyrába zhruba 20 % globálnej produkcie kondómov. V priebehu 10 dní mala spoločnosť zavreté pre opatrenia súvisiace s koronavírusom tri malajzijské prevádzky a počas tohto obdobia nevyrobila ani jediný kondóm. Jedná sa o výpadok zhruba 100 miliónov kondómov, čo svet pravdepodobne pocíti.

Karex Berhad vyrába kondómy, ktoré predáva napríklad známa firma Durex, či distribuujú ich humanitárne programy OSN. Malajzijská firma dostala od vlády výnimku, no s podmienkou, že vo firme bude pracovať len 50 % zamestnancov, aby sa riziko nákazy zmenšilo.

„Budeme svedkami globálneho nedostatku kondómov všade, čo bude desivé,” vyhlásil výkonný riaditeľ firmy Miah Kiat, ktorého cituje Reuters. „Obávam sa, že pre mnoho humanitárnych programov ďaleko v Afrike bude nedostatok trvať dlhšie než dva týždne či mesiac. Nedostatok môže trvať mesiace,” dodal s dôvetkom, že s polovicou zamestnancov bude ťažké nasýtiť dopyt.

V aktuálne neistej dobe asi nie je najlepší čas na dieťa… Globálny nedostatok kondómov a viac času, ktoré v tomto období páry trávia v izolácii spoločne doma môže spustiť vlnu neželaných tehotenstiev.