Novinky

Hrozí Slovensku v súvislosti s koronavírusom katastrofa? Matovič priznal šokujúce zistenia

Igor Matovič pri práci
zdroj: facebook Igor Matovič

Nový premiér SR Igor Matovič dnes verejne priznal šokujúce zistenia. Hrozí Slovensku v súvislosti s pandémiou koronavírusu pohroma?

Slovensko možno bude hľadať pomoc v Číne

Igor Matovič a nová vláda čerstvo prebrala vedenie. Vysporiadať sa hneď od začiatku musí s najnáročnejšou situáciou, akej kedy Slovensko čelilo – pandémiou koronavírusu, ktorá ochromila celý svet.

Matovič v diskusnej televíznej relácii Na telo na TV Markíza otvorene prehovoril o zlej situácii, v ktorej Slovensko nová vláda preberá. Slovensko má len 450 pľúcnych ventilátorov. Ich nedostatok sa môže ukázať ako vážny problém v prípade, že stúpne počet nakazených v našej krajine. Hrozí tiež nedostatok zdravotníckeho personálu.

Matovič sa posťažoval tiež na nedostatok ochranných oblekov, topánok a rúšok či respirátorov. V relácii Na telo priznal, že zvažuje hľadať pomoc v krajine, kde epidémia vypukla a kde ju úspešne porážajú – v Číne.

Hovoril tiež o tom, že dôchodcovia sa majú pripraviť na to, že sľubované 13. dôchodky tento rok neuvidia. Nový premiér nechce ťahať nikomu medové motúzy popod nos. Pred ľudí sa postavil úprimne a otvorene. Je jasné, že pandémia koronavírusu si vyžiada obrovské ekonomické straty a tie sa odrazia v mnohých oblastiach.

Slovensko má testy len do piatku

Najhorším prekvapením podľa Matoviča bolo, že Slovensko má len 3 000 testov na ochorenie Covid-19. To vysvetľuje, prečo sa u nás testuje tak málo v porovnaní s ostatnými krajinami. Testy sú podľa jeho slov zabezpečené maximálne do budúceho piatka. Problém je, že v súčasnej situácii sa nevie, kde zabezpečiť ďalšie testy.

Pritom rozsiahle testovanie je kľúčové v boji s pandémiou koronavírusu, nakoľko ochorenie je v mnohých prípadoch bezpríznakové a ľudia tak nevedomky šíria ochorenie do svojho okolia.

Matovič vyhlásil, že je za tvrdé bezpečnostné opatrenia, aby sa spomalilo šírenie koronavírusu a nepreťažovalo sa tak extrémne zdravotníctvo. Zároveň je za tvrdé sankcie proti tým, ktorí nariadené opatrenia či karanténu nedodržia.  Dodal, že nosenie rúšok by podľa neho malo byť povinné. Zdá sa, že je len otázka času, kedy toto nariadenie pre Slovákov vstúpi do platnosti.

zdroj: relácia Na telo, TV Markíza