Príroda

Kliešte u psov? Pozor na ne, stačí jeden

Kliešte u psov? Pozor na ne, stačí jeden
Zdroj: pixabay.com

Pes má kliešťa.

Nemyslite si, že ich môže nachytať len na lúke alebo v lese. Číhajú kdekoľvek v tráve a pomocou senzorov v nohách sledujú prechádzajúci zdroj teplaKliešte môžu byť prenášačmi chorôb ako napr. babelióza, lymská borelióza, kliešťová encefalitída, anaplazmóza, ehrlichióza, aj chorôb, ktoré sa môžu preniesť zo psa na človeka.

Počuli ste už o šoku u psov? Inak povedané aj skrytý zabijak>>>

Kliešte u psov? Pozor na ne, stačí jeden

Prevencia:

Pred kliešťami chránime psa pomocou obojkov alebo sprejov. Ja však odporúčam a doteraz sa mi najviac osvedčili mäkké žuvacie tabletky, ktoré psovi chutia a bez problémov ich prehltne. Chránia ho niekoľko mesiacov nielen pred kliešťom ale aj blchami a inými parazitmi. Pokiaľ so psíkom chodíte na časté prechádzky na lúku alebo do lesa je po príchode domov dobré psíka prehliadnuť, najmä na miestach hlavy a slabín.

Prvá pomoc:  

  1. Pred odstránením kliešťa si nasadíme ochranné rukavice. 
  2. Kliešťa odstránime pomocou pinzety na odstránenie kliešťov. Táto pinzeta psa zbaví kliešťa bez toho, aby sa jeho telo stláčalo. Je to dôležité preto, aby sa telesné tekutiny z kliešťa nedostali do krvného obehu psa a nestali sa tak zdrojom ochorenia.
  3. Kliešťa uchopíme pinzetou v mieste tesne nad kožou (v oblasti hornej časti hlavičky kliešťa).
  4. Vytiahneme kliešťa kývavým alebo točivým pohybom.
  5. Na odstránenie kliešťa nepoužívajme olej ani alkohol. Spomínané prostriedky síce časom kliešťa z tela psa možno vypudia, avšak trvá to dlho a kliešť popritom vypúšťa množstvo slín, ktoré môžu psa nakaziť.
  6. Ranku po uhryznutí kliešťom vydezinfikujeme dezinfekčným prostriedkom.
  7. Dôkladne si umyjeme ruky 

Zdroj: psickar.sk , pixabay.com