Psychológia

Reštaurácie a bary zavreté. Napriek tomu sa alkohol pije viac

alkohol
zdroj: beveragedaily.com

Napriek tomu, že reštaurácie, krčmy a bary sú zavreté, ľudia pijú alkohol viac ako bežne. Túto informáciu prinášajú odborníci z Česka.

Viac voľného času, zabitie nudy, stres z nákazy, straty príjmu, obavy z budúcnosti. To všetko má za následok, že ľudia pijú viac alkoholu ako bežne. A to aj napriek tomu, že bary či reštaurácie sú zavreté v rámci opatrení proti šíriacemu sa ochoreniu Covid-19.
Ľudia riešia alkoholom úzkosti a strach

„Z viacerých zdrojov je zrejmé, že súčasná situácia viedla k vyššej spotrebe alkoholu. Ono je to bohužiaľ aj klinicky ľahko zdôvodniteľné. Ako z hľadiska riešenia úzkosti a strachu, tak z hľadiska obvyklej stratégie užívania alkoholu za účelom pozitívnej zmeny nálady. Sme svedkami toho, že ľudia proste k alkoholu teraz inklinujú viac ako v bežnej situácii,” uviedol prednosta kliniky adiktológie VFN Michal Miovský pre český portál novinky.cz.

Oslabenie imunity aj riziko závislosti

Zvýšené popíjanie alkoholu v čase krízy môže so sebou prinášať mnohé riziká. Alkohol len zhoršuje psychický stav ľudí. Viacero jedincov si na pravidelné dávky môže navyknúť natoľko, že sa z nich postupne vyvinú alkoholici. V neposlednom rade konzumácia alkoholu oslabuje imunitu a práve tá je kľúčová, aby sa človek nenakazil, prípadne koronavírus prežil.

„V podstate týmto spôsobom si človek zbytočne ubližuje tým, že oslabuje telo a zvyšuje riziko nákazy a zhoršuje svoju výbavu pre prípadné zvládnutie situácie, pokiaľ by bol nakazený. To je zbytočne nebezpečné,” dvíha varovný prst český odborník.

„Tá situácia je psychicky náročná, je to stres. Mnoho jedincov už teraz tuší, že budú mať problémy, že krachne ich živnosť, takže si viem predstaviť, že situáciu budú riešiť alkoholom. Vo všeobecnosti je to tak, že ľudia, čo mali dispozície, budú piť ďalej. Tí, čo závisli nie sú, sa môžu v rámci strachu z budúcnosti k pitiu teraz viac upínať,” dodáva klinický psychológ.

zdroj: novinky.cz